Bi af paprør

#v15933

Brug en toiletrulle til at lave en humlebi med vinger, der kan sprælle.

#v15933
Køb nemt ind til idéen

{{ optionsGroup.label }}

{{ getVariantsButtonText(option) }}
   
 
 
   
 
 
   
 
 
   
 
 
   
 
 
Total pris
{{ getFormattedBundlePrice() }}

{{ getRewardMessage() }}

Sådan gør du
Guide step %d
1   Sno chenille rundt om cirka halvdelen af paprøret i skiftevis gul og sort. Afslut hver ende med at sno chenille rundt om sig selv og klippe overskydende af.
Guide step %d
2   Lav 3 huller i paprøret med spidsen af en saks. Lav 2 af dem lige over chenillen, og lav det 3. i midten af de to ved øverste kant. Se billedet.
Guide step %d
3   Print skabelonen til vingerne ud, der hører til dette idénummer, og klip vingerne ud af karton. Fold vingerne på midten, og før 2 meter snor ligeligt ind mellem vingerne, hvor de er foldet. Sæt en clips ned igennem hullet på vingen, og træk herefter en perle på clipsen. Sæt clipsen ned i hullet på toiletrullen, og fold clipsen ud inde i røret.
Guide step %d
4   Læg snorene rundt om snoren, der går mellem vingerne, og hiv ned, som det er vist på billedet. Klip enderne til, og saml dem mellem to cirkler af mosgummi.
Guide step %d
5   Klip et stykke gult chenille i en passende længde, buk det på midten og lim pomponer fast på hver ende. Lim følehornene fast inde i røret.
Allerede tilmeldt? Download skabelonen
Gå også på opdagelse i:

Specifikationer

Brug en toiletrulle til at lave en humlebi med vinger, der kan sprælle.

Specifikationer
Varenummerv15933

Beskrivelse

Copyright © 2021-nu Creativ Company Danmark A/S. Alle rettigheder forbeholdes.