- Inspiration: v15977Adventskrans med papir blomster af crepe papirLav en adventskrans af gran og blomster lavet af crepe papir og bundet omkring en metalring, der er hængt op med guld snor. Sæt lysholdere fast på adventskransen til sidst.
- Inspiration: v14542Adventskrans i rødt og hvidtDen viste adventskrans er lavet af to halmkranse beviklet med 38 mm bredt silkebånd (forbrug 3,5 m). Fire lys er sat på spyd, der er stukket fast i kransen. Om hvert er en sløjfe i smalt silkebånd bundet. Geviret, der er malet og dekoreret med glimmerdrys, er blot lagt henover kransen til slut.
Find materialer til hjemmelavede adventsdekorationer
Skal du bruge hobbyartikler og materialer til at lave adventsdekorationer og -kranse. Hos Creativ Company finder du mange slags binderiartikler som kranse, naturpynt og kogler, ståltråd og meget mere. Vi har også et stort udvalg af stearinlys, kalenderlys og led-lys, som du kan bruge til dine adventsdekorationer.
Få også inspiration og kreative idéer til juledekorationer og kalenderlys.