Mark image

Uldgarn

#4824601
50 g/ 1 ngl., L: 50 m, pudder
42,95 kr.
På lager
Variant: +{{ variants.length - 1 }}
{{ currentProduct.name }} +{{ variants.length - 1 }}
Mere information

Mere information

Garn af tvunden uld, som du kan bruge til strik på pinde, fingerstrik, hækling, grov vævning, pomponer m.m..

Skal dit arbejde med uldgarn holde både facon og størrelse? Så vask det i hånden, og tilføj lidt uldsæbe. Herefter skal det tørre liggende, men husk at strække det i facon først. Ønsker du fx at filte dine strikkede hjemmesko, skal du vaske dem i vand tilføjet uldsæbe - og vandet skal være varmere end 40-50 grader. Gnid nu i overfladen, og filt ulden sammen (kaldes at valke). Du kan også vaske emnet i maskinen, hvor det filter og krymper lidt i vask..

Med dette uldgarn har du en masse kreative håndarbejdsprojekter, som du kan begynde på:.

  • Lav en lækker sweater, hue eller luffer inspireret af islandsk strik
  • Strik flotte grydelapper og bordskånere
  • Skab filtede hjemmesko
  • Lav et pudebetræk til sofaen

Specifikationer

Specifikationer

Specifikationer
Varenummer4824601
BrandCreativ Company
Salgsmængde50 g/ 1 ngl.
Længde50 m
EAN5712854885294
Brand ansvarligCreativ Company A/S, Rasmus Færchs Vej 23, 7500 Holstebro, Denmark, www.cchobby.dk
Materialer
Tekstil - 100% uld
Levering og returnering

Levering og returnering

Levering
Levering er 1-2 hverdage fra du afgiver din bestilling, til du modtager dine varer. Og køber du for 399 kr. inkl. moms eller derover, sparer vi dig for fragtomkostningerne ved levering (Gælder kun forsendelse til pakkeshop).

Retur
På samtlige varer har du 30 dages udvidet returret, såfremt de returneres i ubrudt originalemballage, og vi modtager en utvetydig erklæring om, at du vil gøre brug af fortrydelsesretten.

Produktsikkerhed

Produktsikkerhed

Mark image
Oeko-Tex 100 - Oeko-Tex 100 er et sundhedsmærke for tekstiler, som garanterer at alle strenge krav til bl.a. indfarvning, azofarvestoffer, pesticider og konservering overholder alle gældende regler. Det er et sundhedsmærke, hvilket betyder at det har vægt på slutbrugeren og er derfor ikke et miljømærke.
Anmeldelser

Anmeldelser

Skriv din egen anmeldelse
Du anmelder:Uldgarn, L: 50 m, pudder, 50 g/ 1 ngl.
Din bedømmelse

Log ind / Opret

Ingen konto endnu?
Copyright © 2021-nu Creativ Company Danmark A/S. Alle rettigheder forbeholdes.